Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου 2010

High-Tech Ecomobility Rally 2010

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΚΙΝΗΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ Λεωφόρος Συγγρού 43, Αθήνα Τηλ. 210 92 10 288 e-mail: info@heliev.gr www.heliev.gr ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 07/10 Αθήνα, 20 Σεπτεμβρίου 2010 ΤΟ «HIGH-TECH ECOMOBILITY RALLY 2010» ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Στις 20.30 της Κυριακής 19/9/2010, στις εγκαταστάσεις του Casino Club, στο Λουτράκι, έγινε η απονομή των επάθλων του «High-Tech Ecomobility Rally 2010». Η ατμόσφαιρα που επικρατούσε στην αίθουσα ήταν εξαιρετικά ευχάριστη και φιλική αφού όλοι οι παρόντες είχαν μόλις επιστρέψει από τις μαγευτικές διαδρομές της εκδήλωσης στα βουνά και τις παραλίες της Κορινθίας, της Μεσσηνίας, της Αρκαδίας και της Λακωνίας σε μια εναλλαγή τοπίων η οποία μάγεψε κυριολεκτικά τους ξένους συμμετέχοντες αλλά και τα στελέχη της ΔΟΑ που παρακολούθησαν τη διεξαγωγή, χωρίς να εξαιρέσουμε και τους Έλληνες οι οποίοι δεν έχουν τακτικά την ευκαιρία να βιώσουν τέτοιες εμπειρίες. Κατά τη διάρκεια της απονομής, ο Πρόεδρος του Ελληνικού Ινστιτούτου Ηλεκτροκίνητων Οχημάτων, κ. Διονύσης Νέγκας, είχε την ευκαιρία να υπογραμμίσει τη σημασία της εκδήλωσης, για το Ινστιτούτο, το οποίο επί δύο και πλέον δεκαετίες προωθεί στη χώρα μας τα θέματα της φιλικής προς το περιβάλλον αυτοκίνησης με πρωτοβουλίες οι οποίες αναγνωρίζονται διεθνώς. Χαρακτηριστικό αυτής της αναγνώρισης είναι και το γεγονός ότι η εκδήλωση προσμετρούσε, με τον υψηλότερο συντελεστή, στο Παγκόσμιο Κύπελλο Εναλλακτικών Ενεργειών της Διεθνούς Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. Νικητές στις διάφορες προβλεπόμενες από τους κανονισμούς κατατάξεις αναδείχθηκαν: o Νικητές της Γενικής Κατάταξης οι Τσοσκούνογλου Μιλτιάδης – Τσοσκούνογλου Αλέξανδρος με αυτοκίνητο Toyota Prius 1,8 οι οποίοι κέρδισαν επίσης τη 2η θέση στην κατάταξη εξοικονόμησης ενέργειας και τη 2η θέση στην κατάταξη των δοκιμασιών ακριβείας. o Δεύτεροι νικητές της Γενικής Κατάταξης οι Γάλλοι Durand Raymond-Caro Jean με αυτοκίνητο Toyota Prius 1,8 οι οποίοι υπήρξαν επίσης νικητές της κατάταξης εξοικονόμησης ενέργειας και κατέλαβαν την 4η θέση στην κατάταξη των δοκιμασιών ακριβείας. o Τρίτοι νικητές της Γενικής Κατάταξης οι Λάμπουρας Κωνσταντίνος – Φιλιππάκης Βάλτερ με αυτοκίνητο Toyota Prius 1,8 οι οποίοι υπήρξαν επίσης νικητές της κατάταξης των δοκιμασιών ακριβείας και κατέλαβαν την 4η θέση στην κατάταξη εξοικονόμησης ενέργειας. o Τέταρτοι νικητές της Γενικής Κατάταξης οι Μαλαθρίτης Δημήτριος – Ζαχαροπούλου Ευτυχία με αυτοκίνητο Toyota Prius 1,5 οι οποίοι επίσης κατέλαβαν την 5η θέση στην κατάταξη των δοκιμασιών ακριβείας και την 3η θέση στην κατάταξη εξοικονόμησης ενέργειας. o Πέμπτοι νικητές της Γενικής Κατάταξης οι Πομόνης Νίκος – Ζαχαρία Βιβή με αυτοκίνητο Lexus RX450h οι οποίοι επίσης κατέλαβαν την 5η θέση στην κατάταξη εξοικονόμησης ενέργειας. o Την 3η θέση στην κατάταξη των δοκιμασιών ακριβείας κατέλαβαν οι Ιταλοί Guerini Guido – Calchetti Emanuele με αυτοκίνητο Citroen C5 με καύσιμο υγραέριο (LPG). o Νικητές της ειδικής κατηγορίας της «Φιλικής προς το περιβάλλον Οδήγησης» η οποία εφαρμόσθηκε πιλοτικά και για πρώτη παγκοσμίως φορά από το ΕΛ.ΙΝ.Η.Ο. και η οποία θα προταθεί από την Ελλάδα στη Διεθνή Ομοσπονδία Αυτοκινήτου για αναγνώριση και διεθνή εφαρμογή υπήρξαν οι Κάλλιος Μάνθος – Θωμόπουλος Ευστράτιος με αυτοκίνητο Lexus RX400h.