Σάββατο 23 Αυγούστου 2008

Στα προημιτελικά ο Νικολαΐδης

Έστω και δύσκολα, ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί την παρουσία του στα +84 κιλά του Ολυμπιακού τουρνουά τάε κβον ντο, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά.
Ο «ασημένιος» Ολυμπιονίκης της Αθήνας και πρωταθλητής Ευρώπης παρουσιάστηκε αγχωμένος κόντρα στον Αρμάν Τσιλμάνοφ και χρειάστηκε να πάει ο αγώνας στον τέταρτο γύρο για να τον νικήσει με 4-3. Ο Καζάκος, «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής στα -84 κιλά, ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας τον πρώτο πόντο όμως ο Έλληνας πρωταθλητής απάντησε γρήγορα με το τέλος του τρίτου γύρου να τους βρίσκει ισόπαλους με 3-3.
Στην…παράταση ο Νικολαΐδης δεν άφησε πολλά περιθώρια στον αντίπαλο του και χάρη στον «χρυσό» πόντο που πήρε εξασφάλισε την είσοδο στην οκτάδα. Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπος στις 11:15 με τον Αμπντελκαντέρ Ζρουρί.
Ο 32χρονος Μαροκινός ήταν 5ος στην Αθήνα ενώ στο περσινό Παγκόσμιο πρωτάθλημα πήρε το χάλκινο μετάλλιο, έχοντας στη συλλογή του και το ασημένιο από την διοργάνωση του 2005.